Drapaki, kocimiętka, odstraszacze... czyli o co chodzi z kocim drapaniem? 0
Drapaki, kocimiętka, odstraszacze... czyli o co chodzi z kocim drapaniem?

Drapaki, kocimiętka, odstraszacze… Czyli o co chodzi z kocim drapaniem?

Nie posiadam kota. Posiadam psa. Który węszy, zawsze i wszędzie, na spacerze, w domu, obwąchuje zakupy, które przynoszę, czy gościa , który odwiedza mój dom. Gdy zaczęłam uzupełniać asortyment sklepu i natknęłam się na drapaki, preparaty z tajemniczo brzmiącą kocimiętką czy przeróżne odstraszacze, kompletnie nie wiedziałam po co to, do czego i w ogóle o co chodzi???

Ale już wiem. I jeśli podobnie jak ja zastanawiasz się czy potrzebujesz tego wszystkiego dla swojego kota, czy jest to czysty marketing, a Twój mruczek nie będzie przecież drapał, spieszę z wyjaśnieniem:

Czy wszystkie koty drapią?

Tak. Jedne mocniej, inne słabiej, jedne mniej dotkliwie dla Ciebie i Twojego domu, inne mają na sumieniu już niejeden dywan czy mebel. Drapanie to naturalny odruch kota. Pamiętaj- to nie jest złośliwość, to instynkt! Masz pod swoim dachem drapieżnika, nie zapominaj o tym! I ten drapieżnik został przez naturę wyposażony w pazury jako narzędzie do zdobywania pokarmu. Instynktownie musi więc o nie dbać. Drapiąc kot złuszcza wierzchnią rogową warstwę pazurów, utrzymując je dzięki temu w idealnej kondycji. Kot drapiąc znaczy również teren, a „kocie grzbiety” i inne dziwne pozycje, które czasem przyjmuje podczas drapania to dla niego świetna gimnastyka i zabawa.

Koty żyjące na wolności mogą wyzwalać swoje dzikie instynkty drapiąc korę drzew czy szorstką ziemię. Natomiast koty domowe… cóż… dywany, meble czy tapety na ścianach świetnie się do tego nadają.

Drapak dla kota, czyli jak ratować swoje meble?

Ustaliliśmy już, że nie oduczysz swojego kota tego niszczycielskiego w Twoim mniemaniu procederu. Ale mam dobra wiadomość- możesz podarować mu jego własny mebel do drapania, drapak i przekierować na niego jego uwagę. Wybór modeli drapaków jest ogromny. Różnią się wielkością, tworzywem i ceną. Dostępne są niewielkie drapaki kartonowe czy sizalowe (drapak sizal), sizalowe lub pluszowe słupki (drapak słupek), a nawet spore konstrukcje stanowiące prawdziwe place zabaw dla kotów (plac zabaw).

Jak wybrać odpowiedni drapak?

Poobserwuj kota pod kątem tego, co drapie najchętniej. Jeśli lubi drapać dywan w pozycji poziomej, prawdopodobnie uda się go przestawić na poziomy drapak sizalowy lub kartonowy. Jeśli jednak bok kanapy jest super, pomyśl o stojącym drapaku sznurkowym lub pluszowym. Jeśli masz w domu miejsce, albo posiadasz więcej niż jednego kota, wówczas warto pomyśleć o kombinowanym dużym meblu, wyposażonym w półki, czasem nawet budkę do spania, tak aby była to wyodrębniona przestrzeń tylko dla Twoich kotów.

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Tu z pomocą przychodzą te magiczne preparaty z kocimiętką (spray z kocimiętką) oraz odstraszacze (spray odstraszacz). Kocimiętka to roślina, która działa na koty jak afrodyzjak. Przesadą jest twierdzenie, że to jak narkotyk dla kota, ale istotnie wydzielany przez kocimiętkę nepetalakton to feromon, obok którego dorosłym kotom trudno jest przejść obojętnie. Zdecydowanie słabiej działa on na kocięta i kocich seniorów.

Kocimiętka odstresowuje koty, a jej zapach skutecznie je zwabia. Jeśli więc chcesz przekonać swojego kota do skorzystania z nowego drapaka zamiast kanapy, zastosuj prosty mechanizm: spryskaj drapak preparatem z kocimiętką, a kanapę odstraszaczem. Kilka dni i Twój kot powinien pokochać swój drapak, a Ty uratujesz resztę swoich mebli.

Powodzenia!  

Dodaj komentarz

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium