Woda? Mleko? Czyli obalamy mity o tym co pije kot… 0
Woda? Mleko? Czyli obalamy mity o tym co pije kot…

Woda? Mleko? Czyli obalamy mity o tym co pije kot…

Od najmłodszych lat wpaja się nam do głowy stereotyp o tym, że dla kota najlepsze jest mleko. Nawet w bajkach i wierszach dla dzieci spotykamy treści o „miseczce mleczka dla kotka”.  Otóż nie! I nie chodzi tu o to, że koty mleka nie lubią. Wręcz przeciwnie. Ale mleko krowie, które najchętniej byśmy kotu podawali, bo sami najczęściej po takie sięgamy, może kotu bardzo zaszkodzić. Laktozę, która jest głównym cukrem mleka trawi enzym zwany laktaza. Podobnie jak u ludzi, enzym ten wydzielany jest przez koci organizm do momentu kiedy jest potrzebny, czyli  tak długo jak długo kot żywi się mlekiem mamy, tj. do około 8 tygodnia życia. Później zanika, a organizm traci zdolność trawienia laktozy. Podawanie zatem mleka dorosłemu kotu grozi poważnymi zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, takimi jak biegunki czy bóle brzucha. Jest to porównywalny stan z nietolerancją laktozy występującą u większości dorosłych ludzi.

 Dodam, że mleko bezlaktozowe nie rozwiąże tu problemu! Zawiera bowiem kazeinę, główne białko mleka, które również niekorzystnie wpływa na układ pokarmowy kota. Najlepiej zatem zapomnieć o połączeniu kot + nabiał i zamiast mleczkiem, serkiem czy śmietanką, karm swojego kota wysokiej jakości karmą dla kota, a do picia podawaj mu wodę.

Kot niechętnie pije wodę. Dlaczego?

Kot pijący wodę to nie tak popularne w naszych głowach połączenie jak kot pijący mleko. Jednak to właśnie woda jest kotu niezbędna do życia. Dlaczego więc kot zwykle niechętnie ją pije? Wynika to z jego natury pustynnego drapieżnika. Koty dziko żyjące zaspokajają swoje zapotrzebowanie na wodę   z organizmów upolowanych ptaków lub gryzoni. Koty domowe nie potrafią same regulować nawodnienia swojego organizmu, nie odczuwają pragnienia, dlatego bardzo ważne jest abyś to Ty dbał o odpowiednie nawodnienie organizmu swojego kota, w przeciwnym razie możesz doprowadzić do poważnych obciążeń nerek i całego kociego organizmu.

3 sposoby jak skutecznie podawać kotu wodę:

  1. Mokra karma dla kota.

Mokra karma zawiera nawet 80% wody. Takie żywienie kota dobrze nawadnia jego organizm. Jeśli decydujesz się podawać kotu suchą karmę, najlepiej zamocz       granulki w wodzie chwilę przed podaniem. Karma zmięknie i wchłonie wodę, a kot spożyje ją wraz z pożywieniem.

    2. Kilka misek dla kota.

Najlepiej porozstawianych w różnych miejscach domu, z dala od miski z jedzeniem. Niektóre koty lubią takie „polowania”, a miski w różnych miejscach przypominają kotu o wypiciu choćby odrobiny wody.

    3. Atrakcyjny podajnik na wodę.

Twój kot gardzi tradycyjną miską z wodą, a po wodę sięga jedynie mniej konwencjonalnymi metodami? Picie z kranu lub z wazonu z kwiatami? Znacie to? W tej sytuacji musisz zadbać o uatrakcyjnienie podania kotu wody. Idealnie sprawdzi się tu miska fontanna (np.miska fontanna) uzupełniona w filtr, dzięki któremu woda dla kota jest zawsze świeża. Miska fontanna na pewno zainteresuje Twojego kota, a picie wody stanie się dla niego bardziej atrakcyjne.

 

Jeśli macie jeszcze inne patenty na podawanie wody swojemu kotu, podzielcie się z nami! Każdy Wasz pomysł może pomóc kolejnemu właścicielowi niepijącego wody kota 😊.

Dodaj komentarz

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium