Stres psa i kota- jak sobie z nim radzić w okresie świątecznym i nie tylko 0
Święta i Sylwester- co zrobić, aby dla Twojego zwierzaka był to przyjemny, a nie stresujący czas?

Grudzień. Większość z nas czeka na ten miesiąc przez cały rok. Dla mnie na przykład jest to jedyny pozytywny aspekt zimy… Kolorowe światełka, kupowanie prezentów, szykowanie przysmaków i towarzyszące temu przyjemne podenerwowanie, by wreszcie w wigilię usiąść wraz z rodziną przy stole i cieszyć się wspólnie tym wszystkim, nad czym pracowaliśmy przez ostatnie tygodnie. A kilka dni później kolejny miły dzień- Sylwester, a z nim zabawa, muzyka, sztuczne ognie… A w tym wszystkim nasze zwierzaki- koty i psy, którym udziela się każdy nasz nastrój.

Co powoduje stres u zwierząt domowych?

Różnica jest jednak dość istotna, my bowiem wiemy kiedy nasze zdenerwowanie jest pozytywne, a kiedy nie. U zwierząt definicja stresu jest trochę bardziej uproszczona- stres u psa lub kota to każde pobudzenie organizmu, zarówno negatywne, jak i pozytywne. Nawet, gdy pies słyszy już Twoje auto na podjeździe i niecierpliwe czeka aż wejdziesz do domu, jego organizm jest pobudzony, a więc odczuwa ono stres. Jednak taki rodzaj stresu nie jest złym doświadczeniem, bo nagrodzony jest on radością. Inaczej jest w przypadku wiszącego w powietrzu permanentnego przedświątecznego napięcia. My wiemy, że wynika ono z braku pomysłu na prezent dla dziadka, z tego, że choinka jakaś krzywa w tym roku i sernik opadł… Zwierzę nie ma o tym pojęcia, ale współodczuwa atmosferę i nie jest mu z tym dobrze. Nie wie o co chodzi z tą wariacką krzątaniną, z drzewem, które wyrosło na środku pokoju i zalotnie mruga ozdobami (głównie do kotów…), a paleta niecodziennych, intensywnych zapachów dobiegających z kuchni przyprawia je o zawrót głowy. To wszystko, co nam kojarzy się z Magią Świąt, dla naszych pupili jest ogromnym stresem, którego uwieńczeniem jest oczywiście Noc Sylwestrowa i towarzyszące jej fajerwerki.

Na szczęście będąc świadomym opiekunem, możesz rozpoznać objawy stresu u swojego psa lub kota i skutecznie pomóc mu go zwalczyć.

Jak rozpoznać objawy stresu u psa i kota?

Stres u zwierzęcia może być przewlekły (np. pobyt w schronisku) i wywołuje wtedy często trwałe zmiany w jego zachowaniu. Mówimy wtedy zwierzęciu lękowym. Taka przypadłość wymaga najczęściej długotrwałej pracy właściciela ze zwierzakiem, często z pomocą profesjonalnego behawiorysty.
Ale stres może wystąpić również u najbardziej „wyluzowanego” czworonoga na świecie i być wywołany chwilowymi czynnikami, takimi jak w przypadku Świąt całą tą gorączką, gośćmi w domu, czy wybuchami petard w Sylwestra. Objawów stresu jest mnóstwo, ale właściciele najczęściej wymieniają u psów:

 • Skomlenie
 • Drżenie
 • kulenie się
 • dyszenie i ziajanie
 • oblizywanie się
 • ziewanie
 • oddawanie moczu
 • obgryzanie łap
 • nienaturalnie częste otrzepywanie się


U kotów jest to:

 • „kładzenie” uszu do tyłu
 • mruczenie
 • ślinotok i
 • zachowanie wyraźnie odbiegające od znanej Tobie normy

Te i wiele innych zachowań mogą świadczyć o tym, że Twój zwierzak przeżywa coś znaczniej intensywniej niż Ci się wydaje.

Jak radzić sobie ze stresem u zwierzaka?

W literaturze fachowej mowa jest o wielu technikach behawioralnych, które stosuje się w pracy z psem tzw. lękowym. Są to np. odwrażliwianie, przeciwwarunkowanie czy bombardowanie bodźcem. Brzmią poważnie i takie też są. Wymagają sporej wiedzy i cierpliwości, a stosowane przez właścicieli, często z pomocą behawiorysty u zwierząt cierpiących na przewlekły stres potrafią zdziałać cuda.

Kiedy jednak Twój zwierz żyje sobie spokojnie, ale mimo to zauważysz u niego powyższe objawy i domyślasz się z czego wynikają, bądź spodziewasz się sytuacji, gdy Twoje zwierzę może być narażone na niepokój- wizyta u weterynarza, goście w domu, wystrzały w Sylwestra, warto wówczas poświęcić pupilowi odrobine więcej uwagi, dbać o jego codzienne rytuały- w przypadku psa np. spacer, kota- zabawę. Staraj się też pilnować regularnych posiłków i nie zmieniaj zwierzakowi karmy- już sama jej zmiana jest pewnego rodzaju stresem, więc w tym trudniejszym czasie oszczędź mu wszystkich bodźców mogących pogłębić stan stresu. Możesz jednak pomyśleć o stopniowym przejściu na karmę redukującą stres- tak, takie karmy są na rynku! My polecamy dla kota Pupil Premium Calm Care Plus, oraz dla psa Pupil Premium Calm Care Plus.

Środki uspokajające dla zwierząt

Z pomocą przychodzi też farmakologia. Na rynku jest wiele specyfików uspokajających dla naszych czworonożnych członków rodziny. Jeśli wiesz, że Twój zwierzak bardzo boi się petard, powiedz o tym weterynarzowi. Na pewno poleci odpowiedni środek, zaleci dawkę stosowną do wagi i Twój pupil spokojnie prześpi sylwestrową noc. Jeśli jednak nie chcesz działać jednorazowo i radykalnie, możesz zapobiegawczo rozpocząć podawanie wyciszającego suplementu wcześniej. My polecamy preparat Vet Expert Calm&relax, który można stosować dłuższy czas, zawiera tylko naturalne składniki, a otoczka jest jadalna, aplikacja produktu jest więc bardzo łatwa. Delikatnie wycisza, nie otumania i jest absolutnie bezpieczny dla zwierząt. Podobnie jak preparaty zawierające CBD, najczęściej w formie olejków, np.Full Spectrum olejek CBD.

Co na uspokojenie dla zwierząt znajdziesz w Zwierzeo?

Wszystkie dostępne u nas preparaty uspokajające są przebadane, bezpieczne do stosowania zarówno dla psów, jak i kotów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i zatroszczenia o spokój swojego zwierzaka już teraz.

Dodaj komentarz

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium