ŻWIREK DLA KOTA

Żwirek dla kota to obok karmy dla kota podstawowy artykół, który kupuje cyklicznie koci właściciel. Wybór żwirków na rynku jest ogromny. W ZWIERZEO możesz wybierać spośród najwyższej jakości żwirków dla kota od  sprawdzonych producentów, takich jak Cat's Best, Benty Sandy, Certech (Super Benek, Super Pinio), Prezent dla kota, Miluś czy Żwirek z Roztocza.

BAZYL Ag+ COMPACT BABY POWDER 10L BAZYL Ag+ COMPACT BABY POWDER 10L
Producent: BAZYL
Cena: 33,00 zł
szt.
BAZYL Ag+ COMPACT BEZZAPACHOWY 10L BAZYL Ag+ COMPACT BEZZAPACHOWY 10L
Producent: BAZYL
Cena: 32,00 zł
szt.
BAZYL Ag+ COMPACT FRESH 10L BAZYL Ag+ COMPACT FRESH 10L
Producent: BAZYL
Cena: 33,00 zł
szt.
BAZYL Ag+ COMPACT LAVENDER 10L BAZYL Ag+ COMPACT LAVENDER 10L
Producent: BAZYL
Cena: 33,00 zł
szt.
BAZYL Ag+ SILICAT 5,0L BAZYL Ag+ SILICAT 5,0L
Producent: BAZYL
Cena: 25,50 zł
szt.
BAZYL Ag+ WHITE 10L BAZYL Ag+ WHITE 10L
Producent: BAZYL
Cena: 32,00 zł
szt.
CAT'S BEST Original 10l, 4,3 kg CAT'S BEST Original 10l, 4,3 kg
Producent: CAT'S BEST
Cena: 37,00 zł
szt.
CAT'S BEST Universal 20l, 11 kg CAT'S BEST Universal 20l, 11 kg
Producent: CAT'S BEST
Cena: 31,00 zł
szt.
CAT'S BEST Universal 40l, 22 kg CAT'S BEST Universal 40l, 22 kg
Producent: CAT'S BEST
Cena: 56,00 zł
szt.

Żwirek dla kota- ważny wybór…kota

Rynek żwirków dla kota jest ogromny i ciągle rośnie. Na forach internetowych dotyczących kotów mnóstwo jest opinii i porad na tematy dotyczące wyboru najlepszego żwirku dla kota.

Zadaniem żwirku dla kota jest przede wszystkim zapewnienie kotu komfortu w jego codziennej toalecie.

Pamiętaj, zwłaszcza wybierając żwirek dla kota po raz pierwszy, że nawet jeśli tysiąc osób w Internecie pozytywnie ocenia dany żwirek, będzie on odpowiadał Twojemu kotu. Bo tak naprawdę to kot wybiera sobie żwirek, nie Ty. Jeśli ma swój ulubiony, nie kombinuj ze zmianą, bo ten Ci się znudził lub inny jest w promocji. Może to skutkować stresem dla Twojego kota i Ciebie, gdy zamiast w kuwecie będziesz znajdować „niespodzianki” obok niej.

Jeśli przy zakupie lub adopcji (#niekupujadoptuj) kota dostałeś informację o tym jaki żwirek dla kota był używany do tej pory, skorzystaj z tej wiedzy, a o zmianie żwirku pomyśl za jakiś czas, gdy kot przyzwyczai się do nowego miejsca i poznasz jego preferencje.

Czym się od siebie różnią żwirki dla kota?

Ponownie zaznaczamy- to Twój kot wybiera żwirek, nie Ty. Możesz jednak próbować przekierować jego uwagę i próbować przyzwyczajać go do nowości, jeśli wybór Twojego kota niekoniecznie odpowiada Twoim preferencjom.

Warto jednak wiedzieć czym różnią się proponowane na rynku kociej higieny gatunki żwirków dla kota, jakie są ich wady i zalety.

Na początek podział na żwirki zbrylające i niezbrylające.

Żwirki niezbrylające się (najczęściej silikonowe i drewniane typu pellet) charakteryzują się świetną chłonnością zarówno wilgoci jaki i zapachu. Koty uwielbiają ten rodzaj żwirku za możliwość zakopywania odchodów. I z tym związana jest podstawowa wada żwirku niezbrylającego- kurzy się, co może powodować bałagan wokół kuwety oraz może niekorzystnie wpływać na drogi oddechowe kota. W związku z tym, że żwirek niezbrylający nie tworzy po toalecie kota zwartej, łatwej do usunięcia kulki, trzeba wymieniać go często i w zasadzie w całości, co jest mało ekonomicznym rozwiązaniem.

Druga grupa to żwirki zbrylające. Ten rodzaj żwirku dla kota tworzy w połączeniu z kocimi odchodami zbrylone kulki, które za pomocą łopatki łatwo usuniesz z kuwety dla kota. Dzięki temu nie ma konieczności częstej wymiany całego żwirku, co jest dużo ekonomiczniejsze niż w przypadku żwirku niezbrylającego.

Niestety żwirki zbrylające lubią przyklejać się do kuwety co mocno utrudnia jej czyszczenie. Żwirek zbrylający jest też zwykle nieakceptowany przez koty lubiące zakopywać swoje odchody.

Ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane, żwirki dla kotów dzielimy na żwirki silikatowe (potocznie silikonowe), drewniane żwirki dla kota, oraz żwirki bentoninowe.

Żwirek silikonowy, a poprawnie silikatowy piasek dla kota jest wykonany z żelu krzemionkowego, nie jak mogłoby się wydawać z silikonu. Piasek silikatowy jest stosunkowo niedrogi i charakteryzuje się dużą chłonnością zarówno wilgoci jak i zapachów. Należy do grupy żwirków zbrylających. Jest bardzo lekki, ale jego struktura nie przypomina piasku, więc niektóre koty zwyczajnie go nie tolerują. W sklepie zoologicznym ZWIERZEO kupisz żwirki silikonowe takich producentów jak np. Biofeed.

Żwirek bentoninowy jest wykonany z naturalnego surowca- gliny bentoninowej. Jest bardzo lubiany przez koty, gdyż swoją strukturą może przypominać nawet piasek (dostępne są różne grubości granulek żwirku, najdrobniejsze często mają dopisek „compact”, np. Certech Super Benek Compact).

Żwirek bentoninowy doskonale absorbuje zapach, a w kontakcie z wilgocią zbryla się w kamień. Ułatwia to usuwanie go z kuwety, jednak trudno usunąć go z podłogi gdy kot rozniesie go na łapkach.

Nigdy nie wrzucaj żwirku bentoninowego do toalety, gdyż grozi to zapchaniem kanalizacji.

Żwirki bentoninowe są niedrogie i bardzo ekonomiczne. Łatwe usuwanie zbrylonych odchodów wymaga wymiany całego żwirku co około 10 dni.

Żwirek bentoninowy sam w sobie ma nieciekawy zapach, dlatego występuje też w wersjach zapachowych. Pamiętaj jednak, że o ile Tobie wersja zapachowa może przypaść do gustu, Twój kot raczej nie będzie z niego zadowolony.  

Omówiliśmy żwirki silikonowe i żwirki bentoninowe. Teraz czas na grupę najbardziej ekologicznych żwirków dla kota- żwirki drewniane. Tu w zależności od preferencji możesz po konsultacji ze swoim kotem wybrać niezbrylający żwirek drewniany tzw. Pellet, który występuje w formie pałeczek, które pod wpływem wilgoci rozpadają się na drobne trocinki, oraz zbrylający żwirek drewniany tzw. kruszon. Ten ma z kolei formę trocin, które pod wpływem wilgoci zbrylają się w większe bryłki. Oba rodzaje żwirków drewnianych doskonale pochłaniają zapachy i co zdecydowanie wyróżnia je na rynku żwirków dla kota, drewniane żwirki dla kota można spłukiwać w toalecie. Wadą jest cena, jak zwykle w przypadku produktów ekologicznych. Ale w ZWIERZEO kupisz drewniane żwirki dla kota w korzystnych cenach, a ich wydajność sprawi, że ich zakup nie zrujnuje Twojej kieszeni. 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium