KARMY PUPPY I JUNIOR

Prawidłowe karmienie szczeniaka to nie lada wyzwanie. Aby zapewnić swojemu psu odpowiedni rozwój, co zaowocuje w przyszłości jego dobrą formą, energią i pięknym wyglądem warto zadbać o odpowiednie żywienie szczeniaka poprzez dobór odpowiedniej dla jego potrzeb karmy dla szczeniąt. W tej kategorii znajdziesz karmy dla Twojego pupila, zarówno suche jak i mokre w rozmaitych smakach i gramaturach, a dla najmłodszych startery i mleko modyfikowane dla szczeniąt.

Kiedy zacząć podawać szczenięciu karmę?

Do około 4.tygodnia życia szczenię powinno żywić się jedynie mlekiem matki. Jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe, można zastąpić je preparatem mlekozastępczym, np. Beaphar.

Po tym czasie przez około 2 kolejne tygodnie można zastosować etap przejściowy polegający na stopniowym przyzwyczajaniu szczeniaka do pokarmów stałych. Gdy psiak osiągnie wiek 8.tygodni można przejść w pełni na pokarmy stałe przeznaczone dla szczeniąt.

Dlaczego warto wybierać  dla szczeniąt karmy puppy i junior?

Ponieważ szczenięta mają inne potrzeby żywieniowe niż psy dorosłe. Przede wszystkim potrzebują więcej energii i białka. Karmy dla szczeniąt są więc bardziej kaloryczne i zawierają więcej białka niż karmy adult. Warto zwrócić uwagę też na podział karm puppy i junior ze względu na wielkość psa. Nie jest to bowiem jedynie fanaberia producentów, a karmy dla psów małych i dużych ras różnią się nie tylko wielkością granulek, ale również składem. Karmy junior dla ras dużych i ogromnych zawierają stosunkowo mniej energii i wapnia. Dlaczego? Aby spowolnić tempo wzrostu dużego psa. Zbyt szybkie rośnięcie może powodować zaburzenia rozwojowe kośćca, które w konsekwencji mogą prowadzić do różnego rodzaju dysfunkcji u psa dorosłego.

Czym różni się karma „puppy” od „junior”?

Jest to zależne od producenta. Niektórzy, np. Purina stosują te nazwy zamiennie i nie ma specjalnych różnic w tych karmach. Jednak u innych, np. Brit karmy oznaczone jako „puppu” to karmy dla najmłodszych szczeniąt, takich ledwo odstawionych od mleka mamy, czyli zaraz po 4.tygodniu życia, oraz dla suk karmiących. Podaje się je u ras małych i średnich do ok. 8.tygodnia, a u ras dużych i ogromnych do nawet 16.tygodnia życia. Później przechodzi się na karmy „junior”, które podajemy zwierzakowi nawet do 24.tygodnia życia. Niektórzy producenci używają też nazwy „starter”, nazywając tak karmę dla najmłodszych szczeniąt i suk karmiących, np. Starter Dolina Noteci.

Podsumowując, wygląda na to, że podział i różnice między karmą „puppy” i „junior” zależą od producenta, którego wybierzesz. Pamiętaj, że na każdym opakowaniu karmy producent umieszcza dokładne opisy informujące od jakiego wieku i w jakich ilościach podawać psu daną karmę.

Karma dla szczeniąt mokra, sucha, czy gotowana w domu?

Karma mokra i sucha różnią się przede wszystkim wilgotnością, a co tym związane ilością energii w 100 gramach produktu. Karmy suche są bardziej skondensowane energetycznie, zatem w mniejszej porcji podasz szczenięciu więcej energii niż w mokrej karmie. Co za tym idzie suche karmy dla szczeniąt są ekonomiczniejsze niż mokre karmy dla szczeniąt. Pamiętaj jednak, aby uzupełniać płyny u szczeniaka karmionego suchą karmą. Suchą karmę dla szczeniąt możesz też namoczyć przed podaniem, stanie się bardziej miękka, a pies zje ją odpowiednią nawodnioną.

Bez względu na to czy zdecydujesz się podawać swojemu psu suchą czy mokra karmę, jeśli będzie to pełnoporcjowa karma zawierająca dużo mięsa, masz pewność, że każdy posiłek Twojego psa jest pełnowartościowy, tzn. dostarcza mu wszystkich potrzebnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Nie możesz mieć tej pewności przygotowując posiłki dla psa samodzielnie w domu. Nie znasz dokładnego pochodzenia składników ani ich wartości odżywczej, dlatego łatwo możesz doprowadzić do niedoborów składników odżywczych u swojego psa. Poza tym  gotując psu, ryzykujesz, że nie będzie on chciał przejść na gotową karmę i skarzesz się na gotowanie mu codziennie.

Dlatego koniecznie zapoznaj się z ofertą karm dla psów puppy i junior dostępną w ZWIERZEO. Na pewno znajdziesz odpowiednią karmę dla swojego psa.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium