Karmy weterynaryjne, monozbożowe, bezglutenowe i inne trudne pojęcia... 0
Karmy weterynaryjne, monozbożowe, bezglutenowe i inne trudne pojęcia...

Rynek karm dla psów i kotów w Polsce jest ogromny i ciągle się rozwija, podając konsumentom coraz to lepsze składy karm, nowe rozwiązania żywieniowe, nowe smaki karm, dodatki lub ich brak. Wszystko to przyprawia o zawrót głowy i zdecydowanie nie ułatwia podjęcia decyzji zakupowej. Mamy powszechnie znane karmy marketowe, linie dedykowane sklepom zoologicznym oraz specjalistyczne karmy weterynaryjne. Na opakowaniu każdej z nich widnieje wizerunek pięknego, zdrowego psa lub kota, a informacja na etykiecie zapewnia, że wybór tej właśnie karmy jest najlepszym z możliwych. Skąd więc takie różnice w cenach niektórych karm?  I co w praktyce oznaczają niektóre dopiski umieszczane przez producentów na opakowaniach?

W tym artykule nie znajdziesz jednoznacznej wskazówki, którą karmę dla psa wybrać, bo przy wyborze najodpowiedniejszej karmy musisz kierować się wieloma indywidualnymi kwestiami, takimi jak wiek i stan zdrowia Twojego pupila, jego preferencje smakowe, a także zasobność Twojego portfela (choć tu warto dodać, że najdroższa karma wcale nie musi być najlepsza). Chcę tu wyjaśnić najczęstsze pojęcia i opisy stosowane na opakowaniach, aby łatwiej Ci było zorientować się w tym ogromnym rynku.

  1. Karma dla psa ekonomiczna, podstawowa, premium i super premium

W tym przypadku podział karm jest dość intuicyjny: karmy ekonomiczne to najtańsze karmy dla zwierząt, zawierają stosunkowo mało mięsa, sporo tanich wypełniaczy, konserwantów i barwników. W ich przypadku dozwolone jest stosowanie tzw. Receptury otwartej, w której producent zobowiązany jest do podania w składzie określonej grupy produktów, a nie konkretnego składnika (np. „produkty pochodzenia zwierzęcego” zamiast „mięso z indyka”), co nie gwarantuje, że każda partia karmy ma identyczny skład, gdyż dozwolone są różne proporcje składników mieszczące się w podanej grupie. Karmy ekonomiczne „nakarmią” zwierzaka, ale nie odżywią go odpowiednio. Długotrwałe stosowanie karm  z tej grupy może powodować niedobory składników odżywczych, a ilość dodatków w postaci sztucznych ulepszaczy ma wpływ na stan skóry zwierzęcia oraz może prowadzić do otyłości. Karmy ekonomiczne są łatwo dostępne, można je kupić w marketach i dyskontach, bardzo często pod logo marki własnej danego sklepu.

Karmy podstawowe to najczęstszy wybór nowych właścicieli zwierząt, którzy nie orientując się w rynku karm, sugerowani reklamą wybierają popularne, rozpoznawalne brandy jako te godne zaufania. Karmy podstawowe są ogólnodostępne, a w supermarketach często można kupić je w bardzo korzystnych ofertach promocyjnych. Są to karmy skierowane do mniej świadomych konsumentów,  a warto pamiętać, że stosowana w nich receptura otwarta nie gwarantuje prawidłowego odżywienia pupila.

Karmy premium i super premium to z kolei karmy dedykowane sklepom zoologicznym. Co prawda nie ma norm określających możliwość stosowania określenia „premium” lub „super premium”, jednak dopisek ten ma kojarzyć się z towarem z górnej półki, wyselekcjonowanym, trudniej dostępnym i oczywiście droższym. W przypadku karm dla zwierząt dokładnie takiego podziału trzymają się producenci. Nawet ci, którzy produkują pod jedną nazwą kilka linii, tę najlepszą jakościowo, dedykowaną do sprzedaży w specjalistycznych sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych opatrują dopiskiem „premium”. Karmy premium i super premium mają zamknięte receptury, w których konsument znajdzie informację o konkretnym składniku użytym do produkcji oraz o proporcji poszczególnych składników. Ten segment karm ma też inny podział. Oprócz smaków producenci dzielą karmy premium ze względu wieku psa, jego wielkości, często nawet konkretnej rasy, a także ze względu na specjalne potrzeby psa czy kota, np. karmy dla psów sportowych, czy karmy dla kotów kastrowanych.  Wyższa cena tych karm to lepszy skład, ale też badania, które producenci prowadzą na konkretnych grupach zwierząt, sprawdzające działanie dodatków, takich jak kwasy omega czy prebiotyki.

Warto zwrócić uwagę, że różnica w cenie karm ekonomicznych i segmentu premium nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Karmy premium ze względu na swój czysty skład i dużą zawartość mięsa, mają większą strawność i wartość odżywczą w przeliczeniu na 100 gram produktu. Podaje się ich zatem mniej, są wydajniejsze, więc różnica w cenie mocno się zaciera. Właściciel zwierzaka ma natomiast pewność, że podaje pupilowi pełnowartościowy posiłek o konkretnym składzie.

Różnice w podawaniu karm ekonomicznych i karm premium widać bardzo szybko w jakości i ilości stolca czy wyglądzie sierści i skóry. Po dłuższym czasie stosowanie lepszej jakości karmy odbije się na ogólnym stanie zdrowia i kondycji psa i kota.

  1. Karmy monobiałkowe

Inaczej jednobiałkowe, monoproteinowe, to karmy zawierające w składzie jedno źródło białka (jeden rodzaj mięsa). Karmy monobiałkowe mogą być stosowane u każdego psa, natomiast są przypadki, gdy ich podawanie jest szczególnie wskazane. Po 1. u psów z alergiami. Karmy monobiałkowe pomogą ustalić źródło alergii poprzez próbę prowokacyjną, polegającą na podawaniu zwierzakowi karmy z jednym źródłem białka i obserwacji wystąpienia reakcji alergicznej. W przypadku braku reakcji, zmienia się rodzaj karmy na inne źródło białka i powtarza schemat, aż do wystąpienia alergii. Próba taka daje odpowiedź jakich źródeł białka w diecie psa należy unikać. Karmy monobiałkowe sprawdzają się też u psów o wrażliwym układzie pokarmowym, u niejadków i psów wybrednych, tolerujących tylko niektóre smaki karmy.

Karmy jednobiałkowe, np. Pupil Monoprotein Mini  to gwarancja dobrze zbilansowanej diety i redukcji ryzyka wystąpienia alergii u psa.

  1. Karmy specjalistyczne i weterynaryjne

To karmy, które podawać psu po konsultacji z weterynarzem. Ich składy są skomponowane w taki sposób, aby spełniać specjalne potrzeby żywieniowe w określonym momencie życia i stanie zdrowia psa. W ofercie producentów znajdziemy karmy dla psów z wrażliwym układem pokarmowym, tzw. Karmy „gastro”, np. Pupil Gastro Intestinal, karmy dla psów z problemami nerkowymi (np. Advance Diet Renal Failure), niskoenergetyczne karmy dla psów otyłych (np. Pupil Premium Obesity All Breads czy nawet karmy wegetariańskie (np. Pupil Premium Protein Selection All Breads

Karm weterynaryjnych nie zaleca się stosować przez dłuższy czas (chyba, że wymaga tego jednostka choroba, na którą cierpi zwierzę i takie jest zalecenie lekarza), gdyż ich składy są mocno zmodyfikowane pod kątem szczególnych potrzeb żywieniowych zwierzęcia w danym momencie życia.

  1. Karmy bezzbożowe i bezglutenowe

Producenci dodają zboża jako wypełniający dodatek do karm. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że jest to dodatek, a głównym składnikiem karmy pozostaje mięso i składniki pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej dodawanymi do karm zbożami są owies, jęczmień, pszenica, ryż i kukurydza. Zboża są źródłem błonnika pokarmowego i węglowodanów złożonych, które dodają energii i pozytywnie wpływają na trawienie. Jeśli więc Twój pies nie wykazuje objawów nietolerancji na zboża, spokojnie nie musisz eliminować ich z diety. Warto też zwrócić uwagę na częsty błąd pojawiający się w świadomości konsumentów: karma bezzbożowa i bezglutenowa to nie to samo! Dlaczego? Bo nie wszystkie zboża zawierają gluten. Np. kukurydza, ryż, gryka są pozbawione glutenu, a są częstym dodatkiem do karm, wówczas karma jest bezglutenowa, a nie jest bezzbożowa. Podsumowując: każda karma bezzbożowa będzie bezglutenową, ale nie każda bezglutenowa jest bezzbożowa.

Mam nadzieję, że ten tekst wyjaśnił Ci najczęściej pojawiające się kategorie karm dla zwierząt i ułatwi wybranie tej odpowiedniej dla Twojego pupila.

Dodaj komentarz

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium